دانستنی های کلی که از ارمنستان نمی‌دانستیم

ارمنستان همسایه شمال غربی ما، یکی از کشورهای معروف در حوزه گردشگری است و دارای مردمانی با خلق و خوی مهربان و پاک است.

دانستنی های ارمنستان-توریست اپ (۸)

۱) ارمنستان در زبان ارمنی به شکل Հայաստան نوشته می‌شود و مردم آن خود را قوم های می دانستند و از اینرو، این کشور به هایستان (Hayastan) نیز معروف بوده است

دانستنی های ارمنستان-توریست اپ (۷)

۲) ارمنستان تنها کشور باقیمانده از آناتولی است که دارای قدمت ۳۰۰۰ ساله است.

۳) ارمنستان اولین کشور مسیحی در جهان با بیش از ۱۷۰۰ سال سابقه است که قدمت آن به سال ۳۰۱ میلادی برمی‌گردد

۴) ارمنستان یکی از کشورهای جمهوری سابق شوروی در ناحیه قفقازی بوده است

دانستنی های ارمنستان-توریست اپ (۶)

۵) یکی دیگر از کشورهایی است که در بین آسیا و اروپا قرار گرفته و دارای قدمتی طولانی با فرهنگی باستانی است.

۶) همسایه‌های این کشور از ناحیه خشکی با ترکیه در غرب، گرجستان در شمال، ایران در جنوب، آذربایجان در شرق، و نخجوان آذربایجان در جنوب غربی است

دانستنی های کلی که از ارمنستان نمی‌دانستیم

دانستنی های ارمنستان-توریست اپ (۲)

۷) ۵% از مساحت کشور را دریاچه سوان (Sevan) تشکیل می‌دهد که بزرگترین دریاچه در دامنه کوه‌های قفقازی کوچک است.

۸) ارمنستان کشوری است که درست در جنوب دامنه کوه‌های بلند قفقاز قرار گرفته است و در شمال غربی‌ترین بخش آسیا قرار گرفته است.

دانستنی های کلی که از ارمنستان نمی‌دانستیم
دانستنی های ارمنستان-توریست اپ (۴)

۹) بسیاری از کوه‌ها و روستاهای کوهستانی آن، میکرواقلیم‌های زیادی ایجاد کرده‌اند که از چشم‌اندازهای خشک تا جنگل‌های با شکوه در بالای کوه‌ها را می‌توان در آن دید.

۱۰) در زمان‌های قدیم، ارمنستان وسعتی بیش از اکنون داشته و از جنوب مرکزی به سواحل دریای سیاه تا دریای خزر و از دریای مدیترانه تا دریاچه ارومیه امتداد داشته است.

۱۱) ارمنستان قدیم همواره مورد هجوم و تاخت و تاز بیگانگان بوده تا اینکه در نهایت خودمختاری خود را در قرن ۱۴ام میلادی از دست داد. حکمرانی طولانی مدت عثمانی ها و فاتحان ایرانی حضور و زندگی بسیاری از ارمنستانی‌ها را به خطر انداخت. بخش شرقی ارمنستان، توسط روسیه و در قرن ۱۹ام، گرفته شد، در حالیکه ارمنستان غربی تحت حکمرانی عثمانی‌ها باقی ماند تا اینکه در ۱۸۹۴-۹۶ و ۱۹۱۵ کشتار بزرگ و فاجعه آمیز ارمنی‌ها را رخداد و همه ساله، ارمنی‌ها این روز را گرامی می‌دارند.

دانستنی های کلی که از ارمنستان نمی‌دانستیم
دانستنی های ارمنستان-توریست اپ (۵)

۱۲) این کشور از لحاظ جغرافیایی در قاره آسیا قرار دارد، با اینکه خود را تا حدی یک کشور اروپایی می‌داند.

۱۳) اقلیم این کشور، قاره‌ای کوهستانی با تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است. ارمنستان مرتفع و دارای کوهستان، زمین‌های جنگلی کوچک، رودخانه‌های دارای جریان‌های قوی، و خاک خوب و حاصلخیز در دره رودخانه‌ای ارس است. این کشور حدوود ۶۰% از زمین‌های خود را در کشاوری استفاده می کند.

۱۴) دارای انواع منابع طبیعی، مانند معادن کوچکی از طلا، مس، مولیبدینوم، روی و باکسیت است.

دانستنی های ارمنستان-توریست اپ (۱۱)

۱۵) زبان رایج ارمنی‌ها، به گویش و نوشتار ارمنی است، اما به دلیل آنکه بخش شرقی آن تحت تصرف روس‌ها و جمهوری شوروی بوده است، زبان دوم و رایج در بین آنها، روسی است. بنابراین اگر به دنبال سفر و ماجراجویی در این کشور هستید، به این زبان‌ها تا حدی آشنایی داشته باشید. برای اینکار، یک راه حل ویژه وجود دارد، اینجا کلیک کنید.

۱۶) مردم ارمنی مردمانی بسیار مهربان و صادق و با خویی آرام هستند. بسیاری ار ارمنی‌ها در دوران قبل از انقلاب در نواحی مانند تبریز، و آبادان ساکن بوده‌اند و هنوز هم چند کلیسا از آنها در این شهرها پابرجاست.

دانستنی های ارمنستان | ارمنستان | ایروان | ایروان ارمنستان | قوانین ارمنستان | دانستنی های کشور ارمنستان

دانستنی های ارمنستان-توریست اپ (۹)

۱۷) اگر مایل هستید با خلقیات مردم ارمنی آشنا شوید، کتاب “چراغ‌ها را من خاموش می کنم” زویا پیرزاد را بخوانید که برای این کتاب جایزه‌های زیادی نیز برده است. زویا پیزراد، نویسنده معروف ارمنی است که خارج از ایران سکونت دارد وکتاب معرفی شده، زندگی مردم ارمنی آبادان را قبل از انقلاب به تصویر می کشد.

۱۸) اگر قصد سفر به این کشور را دارید، باید بدانید، این کشور، یکی از کشورهای ارزان محسوب می‌شود و شما می‌توانید غذایی ارزان، و مکانی مناسب را با قیمت‌های مناسب پیدا کنید.

۱۹) واحد پولی این کشور، درام است که در زبان ارمنی به صورت դրամ نوشته می‌شود. پیش شماره این کشور +۳۷۴ است. رانندگی در این کشور نیز از سمت راست صورت می‌گیرد. اگر با پرواز قصد مسافرت به این کشور را داشته باشید، حدود یک و نیم ساعت باید در هواپیما باشید تا به پایتخت این کشور، یعنی ایروان برسید

دانستنی های ارمنستان-توریست اپ (۱۲)

۲۰) مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی این کشور شامل دریاچه سوان، به عنوان بزرگترین دریاچه قفقاز؛ شهر توریستی جرموک با وجود چشمه‌های آب گرم؛ بال‌های تاتو به عنوان طولانی‌ترین تله‌کابین کابلی بدون توقف در جهان؛ دلیجان، شهری سرسبز و شمالی در این کشور که به آن سوئیس کوچک هم گفته می شود؛ معبد گارنی که ساخت آن به زمان قبل از مسیحیت برمی‌گردد و در روستای گارنی قرار دارد؛ صومعه گغارد که در استان کوتایک قرار دارد و در دسته میراث جهانی قرار گرفته است؛ کوه آرارات، به عنوان یکی از کوه‌های بلند قفقازی که همیشه پوشیده از برف است؛ موزه تاریخ ایروان که از سال ۱۹۲۰ تاسیس شده است؛ و موزه ماتناداران که مجموعه ای از نسخ خطی باستانی را نگهداری می‌کند و کتاب‌های به جا مانده از آن مربوط به قرون وسطی است.

منبع:https://touristapp.org/blog//

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WhatsApp chat