دره گارنی: سنگ تراش سنگی ارمنستان

در منطقه کوتایک ارمنستان ، فقط ۳۰ کیلومتری شرق ایروان ، مکانی غیرمعمول وجود دارد که مدتهاست به ادیان گردشگران اعطا شده است: مشرک ، مقدس ، شگفت انگیز ، الهام بخش و ترک یک احساس غیرقابل انکار. نخستین تضاد بلافاصله سؤالات زیادی را ایجاد می کند: چگونه می توان دو چنین آفرینش مذهبی مختلف در بین زیبایی های عجیب و غریب سنگ وجود داشت – معبد بت پرست گارنی و صومعه باستانی ارتدکس Geghard. ما مطمئناً در گذشته های چند جانبه ارمنستان به دنبال پاسخ به این سؤال خواهیم بود ، اما در حال حاضر می خواهیم توصیه های معقول و واقعاً توریستی ارائه دهیم. اگر به خواست سرنوشت خود مقصر بودید که خود را در ارمنستان خوش اخلاق ، مهمان نواز و بدون شک بسیار رنگارنگ و به ویژه در پایتخت آن ایروان ، پیدا کنید ، حتما سفری به قصر گارنی را نیز در لیست مسیرهای گشت و گذار درج کنید.

گوشه های بسیاری از گوشه های روشن ، پر از جذابیت های زیبا در سیاره ما وجود دارد که شما فقط می خواهید “با چشمانتان بخورید” ، به عنوان یک سوغات بگیرید ، لحظه ای را برای همیشه متوقف کنید و سپس عکسهایی را از بایگانی خانگی خود استخراج کنید تا دوباره تحسین شوید. در دره گارنی ارمنستان ، تمام این احساسات نیز لزوماً بوجود می آیند ، اما پادشاهی کوهستانی گردشگران را نه تنها با این مجموعه محکم از احساسات ، جذاب می کند. از لحظه اول ، به محض اینکه مسافران در مرکز مرکزیت های محلی قرار بگیرند ، آنها را توسط برخی از انرژی های خاص و به ظاهر عرفانی اسیر می کنند که به راحتی در قالب های کلامی کار دشوار است. می توانید احساسات جسمی را به روشی متفاوت توصیف کنید: من را خرج کنید ، واقعیت پیرامون غیر واقعی است ، به نظر می رسد که شما جادویی به جایی به مریخ منتقل شده اید ، زیرا چنین روال های سنگی با آب ، باد و خورشید نمی توانند ایجاد شوند.

دره گارنی: سنگ تراش سنگی ارمنستان

با ترسیم یک پرتره تکان دهنده از دره گارنی ، منظور ما این است که اکنون مسیرهای پیاده روی پیاده روی در نزدیکی یک مجتمع مشاعره و یک معبد باستانی انجام شود. قبل از غوطه وری در گنجینه سنگی امپراتوری ، شما مطمئناً باید از “کف” دره در کنار رودخانه دیدن کنید ، جایی که پای گردشگر بسیار کمتر قدم می گذارد ، زیرا می توانید فقط با ماشین مانند “وسیله نقلیه همه زمینی” و در هوای آفتابی واضح به اینجا برسید.

مردم محلی در این مکان از جمعیت مسافر کنجکاو استقبال نمی کنند ، اما آنها را گوشه ای از دسته ارمنستان می دانند: غریبه ها به اینجا نمی روند. خود بومیان غالباً با پای پیاده از روستای گارنی به اینجا می آیند یا با ماشین می آیند تا در مورد یک رویداد مهم در خانه یک پیک نیک بزنند. ساکنان ارمنستان آنقدر “سمفونی سنگ” خود را دوست دارند که با دقت آن را از چشم کنجکاو محافظت می کنند. به همین دلیل ، راهنماها ، که از این واقعیت آگاه هستند ، سعی می کنند از بنای معجزه آسای منحصر به فرد طبیعت فراموشی دور بزنند.

دره گارنی

موزیک ویدیوی باشکوهی که توسط تاتا سیمونیان و آناتولی دنپروف اجرا شده است “My ارمنستان” دارای ارتش چند میلیونی از ستایشگران سرسخت است و درست در سواحل رودخانه کوه آزات ، در مکانی که توپ “ارگان سنگی” دره گارنی حکمرانی می کند ، فیلمبرداری شده است. چگونگی شکل گیری این ستون های بزرگ بازالت در اینجا ، که از بالای زمین در ارتفاعی در حدود ۵۰ متر یخ زده اند ، هیچکدام از صاحبنظران نمی توانند این موضوع را توضیح دهند. شکل شش ضلعی صحیح ، چیدمان عمودی تقریباً دقیق “مدادهای” صخره ای ، به خصوص طبیعت چشمگیر حتی نشان می دهد که یک موسیقیدان غریب بیگانه در اینجا سرگردان بوده و اندام پری خود را در کوهها فراموش می کند.

سالها بود که ارمنی گالیور خود در این منطقه ظاهر نمی شد ، یک مجموعه سنگ عجیب و غریب بیشتر و بیشتر در زمین رشد می کرد و با مزارع سبز آزار دهنده و گلهای گل آراسته شد. در بهار ، این همه شکوه ، به صداهای اندازه گیری شده از یک رودخانه در حال جاری شدن ، شکوفا می شود و از تأثیرات خورشید پیروی می کند ، در پاییز لباس طلایی و تیره ای می پوشاند و محیط اطراف را به نقاشی هایی حتی زیبا تر تبدیل می کند. طرفداران نسخه رسمی تمایل دارند بر این باورند که در گورنی گارنی نمی توان مداخله بیگانه ای انجام داد ، اما آتشفشان قدیمی در اینجا شهرت کسب کرده است ، فقط به نظر می رسد در این نزدیکی هیچ رفقای آتش نشانی وجود ندارد. توریست ها عجله ندارند که اسباب بازی را برای جداسازی قطعات از هم جدا کنند ، چرا می توانید به چگونگی چیدمان داخل آن نگاه کنید ، اگر فقط می توانید از وجود آن لذت ببرید و از نقاشی بازالت یک مجسمه ناشناخته تحسین کنید.

دره گارنی

پس از آواز خواندن یک عود ستودنی به قسمت زیرین دره عجیب و غریب ، وقت آن است که به سرزمین گناهکار برگردید و در مورد چگونگی دستیابی به جاذبه طبیعی معروف ارمنی صحبت کنید.

مختصات این دره: طول جغرافیایی شمال ۴۰ ° ۰۷″۰۰، ، ۴۴ ° ۴۳′۰۵ طول جغرافیایی شرقی.

ما فوراً رزرو خواهیم کرد که بهتر است در منطقه با خودروی کلاس “SUV” تردد کنید ، بنابراین پیشنهادات سوار شدن در اتومبیل با فرود پایین باید فوراً کنار گذاشته شود. بین استعمار توریستی معبد بت پرست گارنی و دشتهای آرامش بخش همه ۳ کیلومتر ، اما تقریباً عدم تحمل کامل در سنگفرش های فرسوده. گردشگران فعال غالباً با دوچرخه یا پیاده به سمت “ارگان سنگی” می روند ، اما فقط مسافران دارای مهارت جسمی باید چنین مسافرتی را انجام دهند. راه دیگر رسیدن به پادشاهی بازالت این است که از ساکنان یک روستای مجاور درخواست کمک کنید ، برای آنها این منبع اغلب درآمد اضافی است ، بنابراین آنها سریعاً کمک می کنند ، و به آنها کمک می کنند. در هر صورت ، امید به درآمد حاصل از حمل و نقل عمومی ضروری نیست ، رزرو یک گشت و گذار در قالب فردی تصمیم صحیحی است. توقف کنار رودخانه آزات برای ساماندهی یک پیک نیک در دامان طبیعت نیز ایده خوبی است ، حریم شخصی کامل و عدم وجود چشم مهجور برای گردشگران تضمین خواهد شد. رهگذران نادر در اینجا بسیار رنگارنگ هستند. سپس از هیچ جا ، پیرزنی با جویدن جویدن جویدن بر روی علفهای علف ماده ، سپس یک مسافر غیرمسئول در میان سنگها می لرزد و در جایی ناپدید می شود.

دره گارنی

اگر با اتومبیل در ارمنستان سفر می کنید ، به نکات زیر توجه کنید:
• حتی رانندگان تردد با تجربه طولانی رانندگی در یک سیم پیچ پر از چرخش ناشناخته خطرناک گم می شوند.
• هزینه اجاره ماشین از بومیان محلی با راننده – مالش ۴۰۰-۵۰۰٫ سفر دور ، که از اولین شخصی در مسیرهای کوهستانی امن تر و آرام تر است.
• گردشگران باتجربه خاطرنشان كردند كه اتومبيل هاي موجود در “مكانيكا” با اطمينان بيشتري نسبت به واحدهاي مدرن روي “ماشين” در اين قسمتها غلبه مي كنند.
• در راه ، فراموش نکنید که با پیش بینی آب و هوا در فلات گارنی آشنا شوید ، پس از باران و در هنگام باران می توانید گروگان یک مسیر کاملا تاریک شوید و قبل از اینکه خورشید در آسمان ظاهر شود در پایین تنگه مستقر شوید.
• زمان در مسیر پیاده روی از روستا به پایین و سپس پشتیبان گیری از ۲۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد ، اما فعالیت بدنی را می توان با ساعت ۳ تمرینات خسته کننده در یک باشگاه بدنسازی مقایسه کرد.
لابیرنت های شیب دار مطمئناً برای گردشگران سالخورده و مسافران جوان “خیلی سخت” نخواهد بود ، کفش های راحت ورزشی ، لباس و کلاه از پرتوهای سوزان خورشید که مخصوصاً در تابستان فعال است ، در پیاده روی مفید هستند.

دره گارنی

نکته مهم بعدی که باید بعد از زیبایی خشن مجموعه بازالت ، در این تنگه متوقف شود ، معبد بت پرست گارنی است که توسط ارمنستان از هلن های باستان به ارث رسیده است. ساختار شگفت انگیز در قرن ۱ قبل از میلاد ساخته شد. به جلال خدای خورشید میتراس. کمبود لحظه در این واقعیت نهفته است که ارمنستان به همان کشوری تبدیل شده است که اولویت دین مسیحیان را به خود اختصاص داده است ، اولین کشور در جهان و نادر معماری فرقه ای که تا به امروز کاملاً حفظ شده و نه چندان دور از پایتخت ایالت. سرگشتگی به راحتی برطرف می شود. واقعیت این است که پادشاهان ارمنی باستان چنان مورد تحسین معماری میراث یونان قرار گرفتند که نتوانستند معبد را به فراموشی بسپارند و در سال ۳۰۱ آنها این ساختمان را به اقامتگاه تابستانی حاکمان ایالت تبدیل کردند.

همچنین جالب است که اصطلاح فرانسوی “پادگان” به طور خاص در مورد ساخت پادگان نظامی در دره گارنی بوجود آمد. قرن هاست که “خانه” مشرك به قدرت هایی كه هست ، استراحت نمی داد و بنابراین از مراحل فراز و نشیب ها ، تغییر ارباب و فراموشی كوتاه ، بازسازی و مرمت بعد از زلزله جان سالم به در برد ، تا اینكه به یكی از محبوب ترین اماكن گردشگری ارمنستان بدل شد. قلمرو معبد منظره ای کاملاً خیره کننده از تنگه و تکه های دره رودخانه آزات را ارائه می دهد و عکس از این مکان ها قطعاً شایسته گرفتن بالاترین خطوط رژه ضربه از مناظر زیبای جهان است.

اتوبوس های گشت و گذار هر ساعت به اینجا می آیند ، همچنین می توانید با وسایل نقلیه عمومی ، مینی بوس های شماره ۲۶۶ و شماره ۵۱ با قاطعیت مسبب از نمایندگی های ماشین مرسدس و از خیابان مشتوتس به ترتیب ، اتوبوس شماره ۲۸۴ را ترک کنید. بهتر است در نوبت به معبد ، نیم کیلومتر پیاده ، از حمل و نقل خارج شوید و در اینجا شما در پای یادگار باستانی باستانی قرار دارید.

به گونه ای که گردشگران به هیچ وجه هنگام بازدید از معبد گارنی احساس محرومیت و محرومیت نمی کنند ، ارامنه سرمایه گذار یک اردوگاه چادر را در آن نزدیکی با محصولات خوشمزه آشپزی ، نوشیدنی ، صنایع دستی و محصولات کشاورزی به شکل عسل ، میوه و سبزیجات پخش می کنند. بعد از قدم زدن در قلمرو مجموعه بت پرستان ، می توانید گرسنگی و تشنگی خود را برآورده کرده و سوغات اصلی خریداری کنید.

دره گارنی

یک توقف کوتاه در طول مسیر در اطراف محوطه دره ، ارزش افزوده شدن برای مدت طولانی ندارد. در پشت ویرانه های یک معبد باستانی ، قلعه ، گروه کر سلطنتی و حمام که در گذشته بهترین زمانها را می دانستند می گذارید ، باید به عجایب ارمنی بعدی عجله کنید – صومعه سنگی Geghard. زمانی مجتمع صومعه افتخار بزرگی را از طرف داوران سرنوشت دنیای ارتدکس به دست آورد. در راه سطل خود بود كه راهبان با جدیت حرم بزرگ را نگهداری می كردند – نیزه لانگینوس ، كه طبق افسانه ، توسط بدن عیسی مسیح بر صلیب زده شد. بنا بر گفته دانشمندان ، “صومعه مقدس نیزه” با نام کامل “Geghardavank” ساخته شده است ، در قرن IY A.D. بنای باستانی در میان کوههای باشکوه بخشی از مجموعه فرهنگی یونسکو است و با اعتبار غرور خاصی از طرف اداره ارمنستان محافظت می شود.

این مجموعه سنگی به طور مستقیم بر روی سنگهای سنگین ساخته شده است و تا به امروز از دره یک رودخانه کوه بالا می رود و نوعی بن بست را تشکیل می دهد ، حداقل جاده حمل و نقل در اینجا متوقف می شود ، و پیاده روی های پیاده روی منجر به جایی نمی شوند.

معبد گارنی

تاریخچه بسیاری از مجموعه های صومعه مذهبی معمولاً با دقت روی دست نوشته های صومعه ثبت می شود ، اما این اتفاق با Geghard رخ نداد. حتی اکنون ، محققان در مورد سن دقیق معبد و افسانه در مورد نگهداری نیزه ، که به مجسمه سنگی در کوهها نام Geghardavank را داده است – استدلال می کنند که از زبان ارمنی به عنوان “صومعه نیزه” ترجمه شده است.

این نادر مقدس سرانجام به مجموعه اصلی مذهبی ارمنستان – اچمیادزین منتقل شد و صومعه غار مورد بازدید بسیاری از مسافران زیادی قرار می گیرد که آماده هستند دوباره و دوباره با شگفتی از تصاویر زیبا از محیط اطراف دیدن کنند. ترفند مؤسسه دینی این است که سلولهای راهبان در اینجا در صخره ها بریده می شوند و فقط بعداً در مجموعه صومعه ساختمانهای زمینی ظاهر شد. با ظهور Geghard ، می توان نشانه هایی از وقوع یک زلزله مخرب جدی و یورش بربرها را که می خواهند خود را از خزانه خیالی راهبان رهبری کنند و سبک زندگی نسبتاً معتدل و زاهدانه ای را غنی سازند ، مشاهده کرد.

پس از یک سری از تأثیرات منفی ، Geghard ظاهر مدرن در قرن ۱۲-۱۳ به دست آورد. در آن زمان ، یک معبد کلیدی با یک نارتیکس ، و یک سالن برای شورای صومعه ، و نمازخانه گرگوری Illuminator ، و کلیسای غارهای مقدس مقدس در حیاط ظاهر می شد. تخته های با صلیب حکاکی شده بر روی آنها هنوز هم از گذشته های سنگی گذشته در صومعه یادآور می شوند و برای روحانیون به عنوان مقبره ای خدمت می کنند.

معبد گارنی

در مجموعه املاک صومعه اغلب تمایل به دور ماندن وجود دارد. Geghard آماده است تا اثری از نقاشی های باستانی ، تزئینات و نقوش باستانی باستانی ، سنگ های متقاطع و سایر قطعات از نقاط عطف معماری قرن های گذشته را به گردشگران کنجکاو نشان دهد.

مسافرانی که به سحر و جادو مقدس دیوارهای شگفت انگیز یک شاهکار سنگی اعتقاد دارند ، ساعت ها در نزدیکی یک دیوار با یک گلدانی از سوله های سنگی بیکار هستند. شایعه است که چاله های سنگی باید برای ریختن سنگریزه مدیریت شوند ، فراموش نمی کنند که از شانس و سعادت بخواهید. افراد خوش شانس و دقیق که موفق به ارسال خبر به خدا شدند ، گغارد را تحت نظارت وی ترک می کنند. در محیط توریستی ، همچنین آیین عامه ای از نوارهای کراوات بر درختانی که در نزدیکی این پل قرار دارند ، در مجاورت مجاورت مجموعه صومعه واقع شده است.

محلی ها از هاله تقدس گغارد به روش خاص خود استفاده می کنند ، در اینجا زمان فراخوان ضرب المثل است: یک مکان مقدس خالی از وقوع نیست ، هر چند در یک زمینه کمی متفاوت است. در جوار املاک وسیع صومعه ، یک شهر سوغات دیگر مدتهاست که بزرگ شده است ، و در مغازه های آن تجارت سرسبز صنایع دستی ، غذا و نوشیدنی وجود دارد. فقط در غروب ، میدان در نزدیکی Geghardavank دوباره خالی است. در پارکینگ هیچ اتومبیل باقی نمانده است ، فروشندگان پر سر و صدایی از نادرها در خانه پراکنده ارمنستان.

معبد گارنی

در دهه دوم قرن ۲۱ ، زندگی راهبان خود دچار تحولات چشمگیری شدند. اکنون برای آنها یک خوابگاه مجهز با تمام علائم فن آوری های نوآورانه وجود دارد. به طور مداوم در مجتمع مذهبی ، بیش از دهها راهب مشغول کار و زندگی نیستند که برخی از آنها عصرانه خانه را به خانواده های خود واگذار می کنند. در هر صورت ، در سلول های صخره ای برای شب هیچ کس باقی نمی ماند و غذای کمیاب نمی خورد ، از نان به آب قطع می شود.

ما دره گارنی را “سنگ تراش سنگ” خوانده ایم و به هیچ وجه نمی خواهیم سخنان خود را تسلیم کنیم. مجموعه ای از جاذبه ها در مجاورت ایروان از “معجزه بازالت” گرفته تا معبد بت پرستان و بعد از آن به صومعه Geghard ، مجموعه ای از برداشت های زنده است که به شما امکان می دهد روح واقعی ارمنستان را بشناسید ، و همچنین آرزو می کنید تا دوباره به اینجا برگردید. در راه آقایان ، یک کشور آفتابی با صلح و آرامش در انتظار گردشگران است.

معبد گارنی

منبع:https://www.thailand-trip.org/fa/ushhele-garni-kamennaya-elegiya-armenii/

درباره نویسنده

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp chat