اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا

روابط ارمنستان و اتحادیه اروپا

ارمنستان و اتحادیه اروپا طی سالها روابط مثبت داشته اند. روابط دو طرف از طریق توافق نامه مشارکت جامع و پیشرفته ای است که در سال ۲۰۱۷ به امضا رسیده است. آقای ادوارد نالبندیان، وزیر امور خارجه سابق ارمنستان ابراز اطمینان کرد که توافق نامه همکاری مشترک “صفحه جدیدی را در روابط اتحادیه اروپا و ارمنستان” خواهد گشود. در حالی که نماینده عالی اتحادیه امور خارجه و سیاست های امنیتی ، فدریکا موگرینی در ژوئن سال ۲۰۱۹ به این نتیجه رسیده است که روابط ارمنستان و اتحادیه اروپا در سطح “عالی” قرار دارد.

روابط ارمنستان و اتحادیه اروپا

موافقتنامه مشارکت و همکاری (PCA) (امضا شده در سال ۱۹۹۶ و از سال ۱۹۹۹ به اجرا در آمده است) به عنوان چارچوب قانونی برای روابط دوجانبه اتحادیه اروپا و ارمنستان است. از سال ۲۰۰۴ ، ارمنستان و دیگر کشورهای قفقاز جنوبی بخشی از سیاست همسایگی اروپا (ENP) بوده اند. یک برنامه اقدام ENP برای ارمنستان در ۲ مارس ۲۰۰۵ منتشر شد ، “مناطق حائز اهمیتی که همکاری های دو جانبه می توانند به طرزی مقتضی و ارزشمند تقویت شوند.” این طرح “اولویت های مشترک مشخص شده در مناطق منتخب را برای پنج سال آینده” تعیین می کند. در نوامبر ۲۰۰۵ ، مشاوره رسمی در مورد برنامه اقدام در ایروان افتتاح شد. با این حال ، اکثر محققان و مفسران از اثربخشی ENP در تسهیل اهداف اصلاحات مندرج در برنامه اقدام ، به ویژه در رابطه با دموکراسی ، فساد و تعامل جامعه مدنی انتقاد کرده اند. فارغ از این ، در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۲ ، پارلمان اروپا خاطرنشان كرد كه ارمنستان و گرجستان ممكن است در آینده وارد اتحادیه اروپا شوند ، زیرا هر دو كشور اروپایی محسوب می شوند. ارمنستان در سال ۲۰۰۹ وارد مشارکت شرقی اتحادیه اروپا شد. علاوه بر این ، ارمنستان یک کشور عضو مجمع پارلمانی یورونست ، شورای اروپا است و در میان برنامه ها و معاهدات مختلف اروپایی دیگر مانند کنوانسیون فرهنگی اروپا ، منطقه آموزش عالی اروپا و دادگاه حقوق بشر اروپا از نیز مشارکت می کند.

ارمنستان و اتحادیه اروپا مذاکره درباره توافق نامه انجمن، که شامل یک توافق نامه گسترده و جامع تجارت آزاد بود ، برای جایگزینی PCA قدیمی در ژوئیه ۲۰۱۰ آغاز کردند. در نوامبر ۲۰۱۲ ، کمیسر اتحادیه اروپا برای گسترش و سیاست همسایگی اروپا ، اشتفان فول، اظهار داشت که مذاکرات AA می تواند تا نوامبر ۲۰۱۳ نهایی شود. مرکز جدید اتحادیه اروپا در ارمنستان که به مرکز ارتباطات اتحادیه اروپا تبدیل شده است، در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۳ رسما در مرکز ایروان افتتاح شد. با این حال ، در ۳ سپتامبر ۲۰۱۳ ارمنستان تصمیم خود را برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا اعلام کرد. به گفته سیاستمداران اتحادیه اروپا، عضویت ارمنستان در اتحادیه گمرک اوراسیا با توافق های مذاکره شده با اتحادیه اروپا ناسازگار خواهد بود. رئیس جمهور ارمنستان سرژ سارگسیان در جلسه مجمع نمایندگان پارلمان شورای اروپا در ۲ اکتبر ۲۰۱۳ اظهار داشت که ارمنستان در اجلاس مشارکت شرقی نوامبر ۲۰۱۳ در ویلنیوس ، بدون امضای بخش عمیق و جامع تجارت آزاد از توافقنامه آماده امضای AA بود. با عضویت ارمنستان در اتحادیه گمرک اوراسیا مغایرت دارد. یک سخنگوی کمیسر اتحادیه اروپا، به نام فول، چند روز بعد در پاسخ گفت: “هیچ سندی مربوط به ارمنستان-اتحادیه اروپا برای امضاء در اجلاس ویلنیوس آماده نشده است” و “ما سعی داریم براساس دستاوردهای موجود مسیرهایی را برای همکاری بیشتر با ارمنستان پیدا کنیم. ” این توسط سایر مقامات اتحادیه اروپا که این اظهارات را تکرار کردند، دنبال شد. هیچ AA در نهایت در این اجلاس معرفی نشده است. در دسامبر سال ۲۰۱۳ ، سفیر لهستان در ارمنستان گفت كه اتحادیه اروپا و ارمنستان در مورد توافق دوجانبه كم اهمیت تر درباره روابط خود گفتگو می كنند ، و “این احتمال را رد نمی كنند كه ممكن است توافق نامه ارتباطی به شكلی متفاوت باشد”. در ژانویه سال ۲۰۱۵ ، کمیسر اتحادیه اروپا در مورد سیاست و همسایگی اروپا در منطقه، یوهانس هان اظهار داشت که اتحادیه اروپا مایل به امضای یک قانون اساسی اصلاح شده بدون مقررات تجارت آزاد است. مذاکرات در دسامبر ۲۰۱۵ آغاز شد.

صرف نظر از کمیت تجارت ارمنستان با کشورهای اتحادیه اروپا و اتحادیه اوراسیا (روسیه ، بلاروس و قزاقستان)، این کشور برای امنیت خود به روسیه متکی است. اتحاد ارمنستان با روسیه و عضویت در سازمان پیمان امنیت جمعی، به عنوان نقطه مقابل هزینه های نظامی جمهوری آذربایجان محسوب می شود که برای خریداری تانک، توپ توپخانه و راکت انداز به ارزش میلیاردها دلار آمریکا در سال ۲۰۱۱ از روسیه ، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ اقدام کرده است. این امر توسط ارمنستان به عنوان تهدید تلقی می شود زیرا جنگ قره باغ (درگیری مسلحانه بین سالهای ۱۹۹۱ تا مه ۱۹۹۴ بین ارمنستان و آذربایجان) حل نشده است. روسیه (همچنین) در ارمنستان از حضور نظامی برخوردار است ، پایگاه نظامی ۱۰۲ روسیه یک پایگاه فعال است که در شهر گورومان واقع شده است.

در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۱۷ ، تیگران سارگسیان ، رئیس کمیسیون اقتصادی اوراسیا اظهار داشت که موضع ارمنستان همکاری با اتحادیه اروپا و اتحادیه اوراسیا است . سارگسیان افزود: گرچه ارمنستان بخشی از اتحادیه اوراسیا است ، اما توافقنامه تجدید نظر انجمن اتحادیه اروپا بین ارمنستان و اتحادیه اروپا به زودی نهایی می شود.

در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۱۷ اتحادیه اروپا و ارمنستان توافق جدیدی را در مورد تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی خود نهایی کردند. رئیس جمهور ارمنستان ، سرژ سارگیسیان، در بروکسل با دونالد توسک رئیس جمهور شورای اروپا و دیگر مقامات عالی رتبه دیدار و گفتگو کرد. توافق جدید مشارکت جامع و پیشرفته ای را گسترش خواهد داد و به گسترش دامنه روابط بین اتحادیه اروپا و ارمنستان خواهد انجامید، یک توافقنامه بین ارمنستان و همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۷ به امضا رسیده است.

تحولات سال ۲۰۱۷

در تاریخ ۳ آوریل ۲۰۱۷ ، نخست وزیر ارمنستان ، کارن کاراپتیان گفت که ارمنستان تمایل دارد به پلی بین اتحادیه اروپا، اتحادیه اوراسیا و سایر بلوک های اقتصادی تبدیل شود. وی همچنین گفت عضویت ارمنستان در اتحادیه اوراسیا تاثیری در روابط فزاینده آن با اتحادیه اروپا نخواهد داشت.

اتحاد سیاسی جدید در ارمنستان، متشکل از چند حزب طرفدار غربی ، اقدام به مخالفت با ادغام بیشتر در اتحادیه اوراسیا کرده و متعهد شده که در انتخابات پارلمان ارمنستان در سال ۲۰۱۷، به دنبال توافق نامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا باشد. پس از برگزاری انتخابات سال ۲۰۱۷ ، مایا كوسیجانیک سخنگوی سرویس اقدام خارجی اروپا اظهار داشت كه اتحادیه اروپا به آینده ای پایدار، دموکراتیک و مرفه برای ارمنستان متعهد است و اتحادیه اروپا گفتگوی سیاسی را تقویت می کند و به حمایت از اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در ارمنستان ادامه می دهد. در همین حال، رئیس جمهور ارمنستان، اظهار داشت كه ارمنستان در طی سخنرانی انتخاباتی به دنبال ایجاد روابط قوی تر با روسیه و اتحادیه اروپا است.

در تاریخ ۱۲ آوریل ۲۰۱۷ ، وزیر امور خارجه ارمنستان ، ادوارد نالبندیان در نشست مشارکت شرقی اتحادیه اروپا و گروه ویسگراد در ورشو ، لهستان حضور یافت. وزیر امور خارجه بر اهمیت مشارکت شرقی و روابط ارمنستان با اتحادیه اروپا تأکید کرد. وی با اشاره به اهمیت اتصال به قاره اروپا ، از آغاز مذاکرات در مورد آزادسازی ویزا ، از تصمیم گسترش شبکه های حمل و نقل بین قاره اروپا به کشورهای مشارکت شرقی و پیشرفت ارمنستان در پیوستن به منطقه حمل و نقل هوایی مشترک اروپا استقبال کرد. وی همچنین از اتحادیه اروپا و بانک سرمایه گذاری اروپا بخاطر بودجه ساختن بزرگراه های مدرن و پاسگاه های مرزی با گرجستان تشکر کرد. وزیر امور خارجه اظهار داشت: ارمنستان کشوری است که به توسعه روابط خود با اتحادیه اروپا، “کشورهای شراکت شرقی اروپا” و اعضای اتحادیه اوراسیا برای رشد و توسعه اقتصادی خود تمایل دارد.

در ماه مه سال ۲۰۱۷ ، هیئت کمیته امور خارجه پارلمان اروپا با رئیس جمهور ارمنستان در ایروان دیدار کرد. رئیس جمهور با ابراز خرسندی گفت که در سالهای اخیر ارمنستان پیشرفت چشمگیری در روابط با اتحادیه اروپا به ثبت رسانده است. وی همچنین اظهار داشت که این کشور مایل به گسترش همکاری های موجود با اتحادیه اروپا در همه زمینه های ممکن است. در همین حال ، رئیس پارلمان ارمنستان اظهار داشت که اتحادیه اروپا یکی از شرکای اصلی ارمنستان باقی مانده است و همکاری با اتحادیه اروپا بر اساس یک سیستم ارزش مشترک، در این جلسه مطرح شده است.

در آگوست ۲۰۱۷ ، “اتحاد راه بیرون” ؛ بعنوان یک اتحاد سیاسی لیبرال در ارمنستان ظاهر شد و اعلام کرد که پیوستن به اتحادیه اوراسیا برای ارمنستان یک اشتباه جدی است. رهبران حزب اظهار داشتند که بحث در مورد خروج از اتحادیه اوراسیا در دستور کار اتحاد قرار خواهد گرفت. این اتحاد یک جهت گیری طرفدار اروپایی دارد و معتقد است که ارمنستان باید به جای پیوستن به اتحادیه اوراسیا توافق نامه عضویت با اتحادیه اروپا را امضا می کرد.

تحولات سال ۲۰۱۸

به عنوان نتیجه انقلاب مخملی ارمنستان سال ۲۰۱۸ ، نخست وزیر ارمنستان سرژ سارگیسیان در ۲۳ آوریل اعلام کرد که برای حفظ صلح در ارمنستان به دنبال اعتراضات روزانه استعفا خواهد داد. اتحادیه اروپا ماهیت صلح آمیز این تغییرات را تحسین کرد. در حالی که رهبر مخالفان نیکول پاشینیان از موضع خنثی و روابط مثبت ارمنستان با اتحادیه اروپا و روسیه دفاع می کردند. پاشینیان در ادامه اظهار داشت كه اگر وی نخست وزیر شود ، روابط با اتحادیه اروپا را عمیق تر می كند و تمام تلاش ممكن را برای شهروندان ارمنستان انجام می دهد تا بدون ویزا به منطقه شنگن دسترسی پیدا كنند. با این حال ، پاشینیان تأیید کرد که علی رغم بحث های قبلی که عضویت ارمنستان را زیر سوال می برد، عضویت ارمنستان را از اتحادیه اوراسیا خارج نمی کند.

پس از انتخابات پارلمانی ارمنستان ۲۰۱۸ ، نیکول پاشینیان به عنوان نخست وزیر ارمنستان منصوب شد. پاشینیان در اولین سخنرانی خود به عنوان نخست وزیر ، اظهار داشت كه ارمنی ها سزاوار سفر آزادانه در اروپا هستند . فدریکا موگرینی ، رئیس امور خارجه اتحادیه اروپا رهبر جدید را تبریک گفت.

در همین حال، ارمنستان روشن به عنوان یک حزب مخالف رسمی ظاهر شد و به سومین حزب بزرگ در مجلس ملی تبدیل شد. ادمون ماروکیان، رهبر ارمنستان روشن، اظهار داشت که اگر ارمنستان باید عضویت خود در اتحادیه اوراسیا را ادامه دهد – حتی به ضرر منافع ملی ، حزب روشن ارمنستان به عنوان مخالف عمل خواهد کرد و خواستار این است که اقدامات لازم در مورد خروج ارمنستان از اتحادیه اوراسیا و شروع نخستین مراحل مذاکرات الحاق اتحادیه اروپا بدون تأخیر انجام شود.

گفتگوی آزاد سازی ویزا

از سال ۲۰۱۳ ، شهروندان اتحادیه اروپا از سفر بدون ویزا به ارمنستان لذت می برند.

در ۱۵ مارس ۲۰۱۷، سرژ سارگیسیان رئیس جمهور پیشین ارمنستان اعلام کرد که ارمنستان در حال حاضر در تعدادی از توافق ها و برنامه های اتحادیه اروپا شرکت می کند و اتحادیه اروپا شریک مهمی است. وی همچنین اعلام كرد كه ارمنستان به زودی مذاكرات خود را با اتحادیه اروپا درباره برقراری سفر بدون ویزا برای شهروندان ارمنی به منطقه شنگن اتحادیه اروپا آغاز خواهد كرد. در همین حال، پیوتر سیتالسکی سفیر و رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در ارمنستان اظهار داشت: برنامه اقدام برای شروع آزادسازی ویزا بین ارمنستان و اتحادیه اروپا در دستور کار اجلاس بعدی مشارکت شرقی در سال ۲۰۱۷ قرار دارد و محور گفت و گوها سفر بدون ویزا خواهد بود که در اوایل سال ۲۰۱۸ شروع می شود. وی بر اهمیت ارتباط بهتر ارمنستان با اتحادیه اروپا تأکید کرد. سفیر همچنین اظهار داشت كه تا سال ۲۰۲۰ می توان به اتباع ارمنستان سفر بدون ویزا به اتحادیه اروپا اعطا كرد.

در تاریخ ۱۰ آوریل ۲۰۱۸ معاون وزیر امور خارجه سابق ارمنستان تأیید کرد که اتحادیه اروپا به زودی یک برنامه عملی را برای آغاز گفتگوی آزاد سازی ویزا در اختیار ارمنستان قرار می دهد. وزیر امور خارجه اظهار داشت: ارمنستان قبلاً پیش شرط هایی را برای شروع گفتگو در مورد آزاد سازی ویزا در پیش گرفته است.

در تاریخ ۱ مه ۲۰۱۸ ، نخست وزیر تازه منصوب ارمنستان، نیکول پاشینیان اعلام کرد که شهروندان ارمنستان می توانند در آینده نزدیک بدون ویزا در منطقه شنگن اتحادیه اروپا سفر کنند. در ۲۴ آگوست ۲۰۱۸ ، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در دیدار با نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان گفت: “شهروندان گرجستان و اوکراین برای ورود به اتحادیه اروپا به ویزا احتیاج ندارند و ما برای رسیدن به آزادسازی ویزا نیاز به ویزا نداریم. همچنین ارمنستان. ” در ۱۸ ژانویه سال ۲۰۱۹ گفتگو در مورد آزادسازی ویزا به عنوان بخشی از توافق نامه مشارکت جامع و پیشرفته ارمنستان – اتحادیه اروپا رسما آغاز شد.

منطقه حمل و نقل هوایی مشترک ارمنستان و اتحادیه اروپا

ارمنستان عضو یوروکنترل ، کنفرانس هواپیمایی کشوری اروپا و شریک آژانس ایمنی حمل و نقل هوایی اروپا است . پس از امضای توافق نامه جدید مشارکت ارمنستان و اتحادیه اروپا در فوریه ۲۰۱۷ ، ارمنستان مذاکرات را برای پیوستن به منطقه حمل و نقل هوایی مشترک اروپا آغاز کرد. در نخستین دور مذاکرات در آوریل ۲۰۱۷ ، رئیس اداره هواپیمایی کشوری ارمنستان اظهار داشت که ارمنستان به پیوستن به منطقه حمل و نقل هوایی مشترک اهمیت زیادی می بخشد و این امر به شرکت های هواپیمایی ارمنستان و اروپایی اجازه می دهد فعالیت های خود را بیشتر تقویت کنند و به هواپیمایی های اروپایی بیشتری اجازه پرواز دهند. نماینده اتحادیه اروپا در ایروان اظهار داشت كه این توافق نامه به ارمنستان این امکان را می دهد كه ارتباط محكمی با اروپا و جهان خارج برقرار كنند و در حالی كه هزینه های مسافرتی را نیز كاهش می دهد، مسیرهای جدید سفر باز شود. پس از اتمام توافق، خطوط هوایی این فرصت را دارند که مسیرهای جدید را بدون محدودیت به کار گیرند و از فرصت های مساوی برای سرویس دهی به بازار با جمعیت ۵۰۰ میلیون نفری بهره مند شوند.

تجارت ارمنستان و اتحادیه اروپا

ارمنستان از طرح تجارت ترجیحی عمومی اتحادیه اروپا موسوم به GSP + سود می برد. این طرح اجازه می دهد صادرات ارمنستان با استفاده از اجازه تعلیق کامل وظیفه در حدود ۶۶٪ از کل خطوط تعرفه اتحادیه اروپا، دسترسی مطلوب به بازار اتحادیه اروپا داشته باشد. بیش از ۹۶٪ از واردات اتحادیه اروپا که واجد شرایط ترجیح GSP + از ارمنستان باشند ، در سال ۲۰۱۷ با واردات صفر وارد اتحادیه اروپا شد. اتحادیه اروپا بزرگترین بازار صادراتی ارمنستان است و تجارت با اتحادیه اروپا حدود ۲۶٫۷٪ از کل تجارت ارمنستان را تشکیل می دهد. تجارت اتحادیه اروپا و ارمنستان در سال ۲۰۱۸ ۱۵٪ افزایش یافته و به ارزش کل ۱٫۱ میلیارد یورو رسیده است.

کمک اتحادیه اروپا به ارمنستان

اتحادیه اروپا بزرگترین تأمین کننده پشتیبانی مالی و شریک اصلی اصلاحات در ارمنستان است. به عنوان بخشی از سیاست همسایگی اروپا، ارمنستان از کمک های مالی اتحادیه اروپا سود می برد. میزان اختصاص یافته به ارمنستان بستگی به تعهد ارمنستان برای اصلاحات دارد. قبل از پرداخت پول، برخی از اهداف اصلاحات اتحادیه اروپا باید برآورده شوند. میزان برنامه ریزی شده کمک اتحادیه اروپا به ارمنستان برای دوره ۲۰۱۷-۲۰۲۰ بالغ بر ۱۸۵ میلیون یورو است.

افکار عمومی

در یک نظرسنجی افکار عمومی در دسامبر ۲۰۰۶ در ارمنستان مشخص شد كه از عضویت در اتحادیه اروپا استقبال می شود. ۶۴٪ از نمونه ۲،۰۰۰ نفری موافق و تنها ۱۱٫۸٪ مخالف بودند. نظرسنجی دیگری که در اکتبر ۲۰۰۶ در ایروان ، پایتخت ارمنستان انجام شد ، حاکی از آن است که “حتی ۷۲٪ از ساکنان شهر با عقاید مختلف معتقدند که آینده کشورشان به اتحادیه اروپا مربوط است و نه تحت سلطه روسیه و کشورهای مستقل (CIS). هنوز هم بیش از دو سوم جمعیت این کشور معتقد بودند که ارمنستان حداقل برای سال ۲۰۱۹ آماده عضویت در اتحادیه اروپا نخواهد بود.

نظرسنجی در سال ۲۰۰۷ حاکی از افزایش علاقه ارمنستان به اتحادیه اروپا است که ۸۰٪ از مردم ارمنستان از عضویت نهایی حمایت می کنند.

براساس نظرسنجی در سال ۲۰۱۲ در ارمنستان، ۵۴٪ (۲۶٪ پشتیبانی قوی + ۲۸٪ عدم حمایت) از عضویت ارمنستان در اتحادیه اروپا حمایت کردند.

تصمیم ۳ سپتامبر ۲۰۱۳ ارمنستان برای پیوستن به اتحادیه اوراسیا موجب بروز یکسری اعتراضات در ایروان علیه این اقدام شد ، زیرا بسیاری می ترسیدند که روسیه تلاش کند ارمنستان را از ایجاد روابط عمیق تر با اتحادیه اروپا متوقف سازد، درست همانطور که آنها سعی داشتند در اوکراین انجام دهند و منجر به تظاهرات Euromaidan شد. گورگ تر گابریلیان، مدیر صندوق مشارکت اوراسیا اظهار داشت: “ما باید بر علیه مداخلات روسیه بجنگیم” اما او همچنین اذعان کرد که “مردم [ارمنی] تا حد زیادی از پیوستن به روسیه حمایت می کنند. به علاوه آنها اتحادیه اروپا را دوست ندارند و آن را به عنوان منبع ارزش های منحرف می بینند، “وی افزود:” آنها روسیه را دوست دارند، حداقل تا آنجا که هیولایی که می شناسید بهتر از آن یکی است که نمی شناسید”.

طبق نظرسنجی گالوپ در سال ۲۰۱۷ که در ارمنستان انجام شده است، حمایت از اتحادیه اروپا با ۲۷٫۲ درصد از افراد مورد بررسی طرفداری از اتحادیه اروپا در مسیرهای توسعه دیگر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

مطابق نظرسنجی سال ۲۰۱۸ توسط پروژه مشرق EU NEIGHBORS:

 • احساسات طرفدار اتحادیه اروپا در ارمنستان رو به افزایش است. ۴۸٪ ارمنیان تصویر مثبتی از اتحادیه اروپا دارند ، همانند سال ۲۰۱۷٫ تعداد افراد با نظرات منفی اتحادیه اروپا فقط ۸٪ است.
 • ۸۰٪ ارمنیان (۴٪ در سال ۲۰۱۷) احساس می كنند كه روابط با اتحادیه اروپا خوب است – بسیار بالاتر از میانگین منطقه ای (۶۳٪).
 • ۷۰٪ مردم در ارمنستان به اتحادیه اروپا اعتماد دارند (۵٪ در سال ۲۰۱۷) ، در حالی که اعتماد به اتحادیه اقتصادی اوراسیا (۴۸٪) کاهش یافته است.
 • ۶۹٪ ارامنه (در سال ۲۰۱۷ ۴٪) از حمایت مالی اتحادیه اروپا از این کشور آگاه هستند و دو سوم احساس می کنند که حمایت اتحادیه اروپا مؤثر است (۶۶٪ – از ۶۲٪ در سال ۲۰۱۶ و در مقایسه با میانگین منطقه ای ۴۸٪). در کشورهای همسایه شرقی).

نظرات فردی

در نهایت، ارمنستان علاقه زیادی به پیوستن به اتحادیه اروپا به ویژه در بین چندین سیاستمدار برجسته ارمنی و عموم مردم در ارمنستان دارد. با این حال ، رئیس جمهور پیشین روبرت كوچاریان گفته است كه فعلاً ارمنستان با روسیه و CSTO گره خورده است و شریک باقی مانده اند، نه اعضای اتحادیه اروپا و ناتو . رئیس جمهور پیشین، سرژ سارگیسیان نیز موضع مشابهی با این موضوع اتخاذ كرده است.

به گفته آرتور باغداساریان ، رئیس حزب حاکمیت قانون و رئیس سابق مجلس شورای ملی، عضویت ارمنستان در اتحادیه اروپا “باید یکی از اولویت های اصلی” سیاست خارجی فعلی و آینده این کشور باشد. باغداساریان معتقد است که “عضویت در اتحادیه اروپا راه های جدیدی را برای ارمنستان برای حرکت به یک محیط جدید ژئوپلیتیکی و همچنین یک فضای اقتصادی جدید باز خواهد کرد.” وی همچنین افزود که “این امکان را به ارمنستان می دهد تا به یک سیستم امنیتی کاملاً جدید دسترسی پیدا کنند.”

وزیر امور خارجه سابق ارمنستان، وردان اسكانیان در سال ۲۰۰۵ مجدداً تأیید كرد كه: “ارمنستان اروپا است. این یک واقعیت است، پاسخی به یک سوال نیست. ” توربن هولتزه، رئیس نمایندگی کمیسیون اروپا در ارمنستان و جورجیا و سفیر اتحادیه اروپا با اقامت در تفلیس، اخیراً اظهار داشت: “به عنوان یک اصل، ارمنستان یک کشور اروپایی است و مانند سایر کشورهای اروپایی به عنوان عضو اتحادیه اروپا دارای حق است، مشروط بر اینکه استانداردها و معیارهای لازم را رعایت کند. ” در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۲ ، پارلمان اروپا خاطرنشان كرد كه ارمنستان و گرجستان ممكن است در آینده وارد اتحادیه اروپا شوند.

جان هوهانیان گفت: یک نظر کاملاً قوی در ارمنستان وجود دارد که آینده این کشور در اروپا نهفته است. وی گفت: “هیچ صحبتی در مورد آسیا وجود ندارد.” وی افزود: جامعه ارمنستان خود را اروپایی می داند و منشأ و ارزشهای اروپایی خود را جشن می گیرد. وی همچنین گفت ارمنستان دارای تاریخ قابل توجهی با اروپا است زیرا ارمنی ها از همان خانواده زبان مشابه بسیاری از زبان های اروپایی سرچشمه می گیرند.

میکائیل میناسیان، سفیر ارمنستان در بخش مقدس و مالت اظهار داشت: “ارمنستان و اروپا ، مهمتر از همه، با ارزشهای مشترک ما متحد هستند. ارمنستان، آرتساخ و مردم ارمنی در سراسر جهان بخش غیر قابل انکاری از تمدن اروپا و مرز شرقی از جهان مسیحی بوده است”. [۶۰]

در مارس ۲۰۱۹ طی مراسمی با اختصاص بخشی خیابان شمالی به عنوان “میدان اروپا”، آلن سیمونیان نایب رئیس پارلمان ارمنستان اظهار داشت: “طی ۲۸ سال گذشته پس از استقلال ارمنستان، به ارزشهای پان اروپایی پایبند بوده و همچنان به همکاری خود در جهت اروپا ادامه می دهد”.

در ژوئیه سال ۲۰۱۹ ، رئیس جمهور ارمنستان ارمن سارکیسیان اظهار داشت: “ارمنستان نه تنها کشوری است که توافق نامه ای را با اتحادیه اروپا امضا کرده ، بلکه کشوری است که همچنان و همیشه از لحاظ فرهنگی عمیقاً اروپایی بوده است. بنابراین، نزدیک شدن به اتحادیه اروپا برای ما بسیار طبیعی است. طی مراسمی با اختصاص بخشی خیابان شمالی به عنوان “میدان اروپا”، در دیدار با رئیس شورای اروپا، دونالد تاسک در ابروان اظهار شد: ارمنستان مهد ارزش های اروپا است، از دین و فرهنگ ما تا ادبیات و موسیقی “. در عوض ، دونالد توسك اظهار داشت: “ارمنستان بخشی جدایی ناپذیر از خانواده و فرهنگ اروپا است. مکانی از افراد معتبر که آزادی را گرامی می دارند. سواناوانك بنای یادبودی است كه گواهی بر اثر گذشت هزاره ارمنستان از فرهنگ اروپا دارد. ”

احزاب سیاسی طرفدار اتحادیه اروپا

چندین حزب سیاسی در ارمنستان وجود دارد که طرفدار روابط نزدیک تر با اتحادیه اروپا یا حمایت از عضویت ارمنستان در اتحادیه اروپا هستند. این شامل:

 • ارمنستان روشن ، که در حال حاضر سومین حزب بزرگ در مجلس ملی ارمنستان است . این حزب طرفدار افزایش روابط با اتحادیه اروپا به سطح مشاركت استراتژیك و تجدید توافق در مورد توافق عمیق و جامع تجارت آزاد با اتحادیه اروپا است.
 • حزب دموکرات های آزاد (ارمنستان) ، این حزب معتقد است که ارمنستان باید عضویت خود را از اتحادیه اوراسیا خارج کند.
 • حزب جمهوری، یک حزب طرفدار اروپایی است که با حزب دموکرات های آزاد اتحاد سیاسی ایجاد کرد.
 • میراث (ارمنستان) ، حزب طرفدار ادغام ارمنستان در اتحادیه اروپا و الحاق نهایی است.
 • اوریناتس یرکیر. این حزب تأکید می کند که عضویت نهایی ارمنستان در اتحادیه اروپا باید یکی از اولویت های اصلی برنامه سیاسی فعلی و آینده ارمنستان باشد.
 • حزب مردم ارمنستان ، این حزب از ادغام عمیق تر اروپا حمایت می کند.
 • اتحادیه برای تعیین خود ملی ، این حزب معتقد است که پیوستن نهایی به اتحادیه اروپا منجر به حل و فصل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ خواهد شد.
 • حزب پان ارمنستان ساسنا تسرر ، یک حزب به شدت ضد روسی که خواستار خروج ارمنستان از اتحادیه اوراسیا و سازمان پیمان امنیت جمعی است.

در عوض، ارمنستان مرفه اصلی ترین حزب یورواسکپتیک در ارمنستان است. این حزب از حفظ روابط محکم با روسیه حمایت می کند و در حال حاضر دومین حزب بزرگ در مجلس ملی است.

چشم انداز عضویت در اتحادیه اروپا

ارمنستان از لحاظ جغرافیایی بین اروپای شرقی و آسیای غربی قرار دارد. با این حال ، مانند قبرس ، به دلیل ارتباط با جامعه اروپا ، از طریق دیاسپورا، زبان هند و اروپایی آن و معیار مذهبی بودن مسیحی بودن، از نظر بسیاری با اروپا مرتبط در نظر گرفته شده است. در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۲ ، پارلمان اروپا خاطرنشان كرد كه ارمنستان ممكن است در آینده وارد اتحادیه اروپا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp chat