قلعه اربونی

اربونی ارمنستان

قلعه Erebuni به معنی “قلعه خون” شهری آباد و غنی از دوران پادشاهی باستانی اورارتو ارمنی می باشد، که امروزه در حوالی ایروان واقع شده است. این یکی از قلعه های متعدد ساخته شده در امتداد مرز شمالی اورارتیان بود و یکی از مراکز مهم سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی پادشاهی با عظمت آنها بود. نام ایروان از Erebuni مشتق شده است.
با توجه به کتیبه یافت شده در Karmir Blur دانشمندان حدس زده اند که Erebuni در زمان تاسیس آن به معنای “تسخیر” ، “فتح” ، یا “پیروزی” بوده است.
Erebuni در ۷۸۲ سال قبل از میلاد توسط پادشاه تاسیس Argishti (حدود ۷۸۵-۷۵۳ پیش از میلاد) در بالای یک تپه به نام Arin Berd مشرف به دره رودخانه ارس به عنوان یک دژ نظامی برای حفاظت از مرزهای شمالی پادشاهی ساخته شده بود. هم مردان و هم زنان در ساخت شهر مورد استفاده قرار گرفته اند.
در کتیبه یافت شده ای آمده است :
عظمت خدا Khaldi ، Argishti ، فرزند از Menua ، ساخته شده است این دژ توانا و اعلام آن برای جلال Biainili (اورارتو) Erebuni و به القای ترس در میان دشمنان پادشاه Argishti می گوید : زمین بیابان بود ، قبل از آثار بزرگ من بر آن انجام می شود. با عظمت Khaldi ، Argishti ، پسر Menua ، پادشاه توانا ، پادشاه Biainili ، و فرمانروای Tushpa است.
این منطقه بعدها تحت کنترل امپراتوری هخامنشی قرار گرفت.
با وجود تهاجم های متعدد قدرتهای خارجی، این شهر به مرور رها شده و به تدریج ایروان برپاشد.
سایت Erebuni قلعه در بالای تپه بلند در ۶۵ متر Arin Berd به عنوان یک موقعیت استراتژیک مشرف به دشت آرارات و جاده های اصلی که منجر به ارگ قرار داشت . همچنین این شهر تنگ نادیده گرفته اورارتیان محل های مسکونی ساخته شده زیر را در پای تپه.
در بخش جنوب غربی حیاط معبد Khaldi خدا قرار داشته است. معبد طرح مستطیلی شکل بزرگ با راه پله ای به زیگورات برج و یک اتاق جانبی در طبقه پایین تر منتهی شده است. در اطراف سالن دو rowed دوازده ستون ایوان باز با نیمکت در امتداد دیوار بود. محراب برای مراسم قربانی کردن در دیوار سمت چپ واقع شده بود . دیوارها را با رنگی نقاشی های دیواری به تصویر می کشد بازنمایی از چهره های انسانی ، خدایان ، طرح های هندسی و گل تزئین شده بودند . یکی از نقاشی های دیواری کشف خدا ایستاده Khaldi در شیر با یک عصا یا گرز در دست چپ او و تاج شاخدار بر سر او را به تصویر می کشد. این بازنمودهای دیگر از Khaldi موجود در سایت های دیگر به نوعی است.
حفاری زودهنگام در طول قرن نوزدهم آغاز شد در مرحله اولیه حفاری (۱۹۵۰ – ۱۹۶۸) ، کاخ Argishti ، رویال سالن اجتماعات ، معابد و بیش از صد اتاق حفر شده است. ده ها اورارتیان و مصنوعات هخامنشی مانند سفالگری ، سفال ، کمربند – buckles ، دستبند، مهره، ظروف نوشیدن مشروب، کلاه ، فلش و سکه های نقره و غیره کشف شد.۱۴ قطعه نقاشی های دیواری بودند که با استفاده از موضوعات مهم دینی تزئین شده است ، از جمله processions خدایان ، حیوانات مقدس و درخت زندگی، و همچنین صحنه های زندگی روزمره، صحنه نمایش شکار، دام و کشاورزی.
مناطق انبار سازی برای حبوبات ، روغن و شراب نیز کشف شد. در درهای انبارها، کتیبه های درهای ورودی حکایت می کنند که مقدار موجودی انبارها در آنها ثبت شده است. در یکی از این کتیبه چنین آمده است :
“با عظمت خدا Chaldis ، Sarduri ، فرزند Argistis ، این خانه را ساخت ، و او همچنین ایجاد این جرنرس در یکی از آنها شد ۱۲۶۰۰ Kapis ، یکی دیگر در حال ۱۱۵۰۰ Kapis ، به طور کامل ۲۴۱۰۰ Kapis . Sarduri ، پسر Argistis ، شاه توانا ، شاه کشور Bianinili ، حاکم شهر Tushpah ”
تعداد زیادی از کتیبه های به خط میخی حک شده اند که بعضی از آنها در حال حاضر در موزه نمایش داده شده، در حالی که برخی دیگر هنوز بر روی دیوار نمایش داده شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WhatsApp chat