مجسمه مادر گرجستان

مجسمه آلومینیومی به طول ۲۰ متر، با پوشیدن لباس ملی گرجستان و نگه داشتن یک فنجان نوشیدنی در یک دست و شمشیر در دست دیگر، یادبود “مادر گرجستان” نامیده شده است.

درست مانند مجسمه مادر ارمنستان در ایروان، مجسمه مادر گرجستان( Kartlis Deda ) یک مجسمه یادبود به یادگار مانده از زمان شوروی است. این مجسمه نمادی از غرور ملی گرجستان می­باشد. هنرمند فرهیخته­ی سازنده این مجسمه، پس از استقلال گرجستان از اتحاد جماهیر شوروی، کار خود را با تغییر موقعیت سر مادر و اضافه کردن یک تاج گل برگ، و بازسازی آن به خوبی و زیبایی هر چه تمام تر انجام داده است. بسیاری از خانواده های جوان با فرزندان کوچک خود در آنجا لذت می برند. برای کودکان برخی از غرفه ها شیرینی یا اسباب بازی فروشی در اطراف موجود است. نمای کل تفلیس و همچنین باغ گیاه شناسی از این مکان بسیار دیدنی و جالب است و یکی از بهترین مکان ها در تفلیس برای گرفتن عکس های یادگاری به شمار می­آید.مجسمه مادر گرجستان یا کارتلیس ددا (Kartlis Deda)، طراحی شده توسط مجسمه ساز بومی اهل تفلیس، الگوجا امشوکللی و در بالای تپه سوللاکی در سال ۱۹۵۸ بنا شده است، سالی که تفلیس ۱۵۰۰ سالگرد خود را جشن گرفت. این مجسمه شکوهمند در شاهراه مهم استراتژیکی که اروپا را باآسیا پیوند می­دهد، در نزدیکی قلعه ناریکالا واقع شده است.هنوز هم شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گرجستان پس از سقوط به عنوان یک کشور اتحاد جماهیر شوروی از نو در حال ظهور است. قبلاً استقلال مختصری پس از انقلاب بلشویکی در سال ۱۹۱۷ وجود داشت، اما این استقلال در حالی پایان یافت که ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۲۱ به گرجستان حمله کرد و یک سال بعد آن را در اتحاد جماهیر شوروی گنجانید.

مجسمه ای آلومینیومی…

مجسمه آلومینیومی به طول ۲۰ متری و نوشیدنی در دست وی میهمان نوازی و شمشیر نشان دهنده عشق به آزادی و احساسات وطن پرستانه­ی همه­ی گرجی ها است (و شخصیت آنها باید در تلاش برای نقض عدم آزادی خود باشد). کارتلیس ددا در اکثر مسیر های شهر تفلیس، در بالای تپه و پایتخت بیش از حد به چشم می خورد. او ساکت است؛ به مانند یک ساختمان بلند و درخشان که از تفلیس دیدن می کند. او شاید مهمترین زن در تمام گرجستان باشد، او شاید برای همیشه محافظ تفلیس و گرجستان و و یک تعریف ثابت برای دیگران از آنچه گرجستان ماهیتا می­باشد، بوده و خواهد بود. او برای روح گرجی بسیار حیاتی است. او قدرتمند و لازم است. او زیبا است. او مشهورترین و شناخته شده ترین زن گرجستان است. این مجسمه الگوجا آماشوکلی، مادر جورجیا را به تصویر می کشد که اساساً به شما می گوید اگر دوست هستید و  مایلید در صلح بیایید، در دست چپ من نوشیدنی برای نوشیدن در کار هم وجود دارد. با این حال، اگر شما دشمن هستید و تجاوز به این خطه را در سر می­پرورانید، من شمشیر خود را در دست راست خود دارم که با آن تا پای جانم از دیارم دفاع خواهم نمود. مجسمه های مشابه در سراسر کشورهای دیگر قفقاز وجود دارد اما این مورد برجسته ترین آن ها است.

چگونه از این مجسمه بازدید کنیم؟

برای بازدید از این مجسمه زیبا سه راه اصلی موجود است، بازدید کنندگان در صورتی که وسیله نقلیه در دسترس خود دارند می­توانند از طریق پیمودن خیابان سولولاکی از این مجسمه دیدن نمایند. در صورتی که بازدیدکنندگان محترم پیاده باشند، می­توانند در یک مسیر پیاده روی زیبا از حول حمام های گوگردی عبور نمایند و با طی یک مسیر مارپیچی از این مجسمه­ی باشکوه دیدن نمایند. راه آسان دیگری که بازدیدکنندگان و توریستان محترم می­توانند از این مجسمه دیدن نمایند از طریق تله کابین می­باشد که مسیر آن از میدان اروپا آغاز شده و حول این مجسمه­ی زیبا و غول پیکر ادامه می­یابد. همچنین شما می توانید با استفاده از تراموای هوایی که هزینه آن حدود ۲ دلار اس ، از پارک ریک به پایین این مجسمه برسید و هنگام پیاده شدن از تراموا ۵ دقیقه به سمت راست بروید تا به مکان این مجسمه برسید. چندین مغازه سوغات و یک گذرگاه از قلعه باستانی تا مجسمه وجود دارد.این مجسمه سرفراز در میان مردم تفلیس، پایتخت گرجستان، به فرشته نگهبان تفلیس (Tiblisie’s Gaurdien Angel) مشهور است که گویی با شمشیر از غلاف بیرون کشیده شده خود از مردم تفلیس و ابهت و تاریخ زرین گرجستان محافظت می­نماید.

منبع:https://touryab.travel/)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp chat