توصیه ها!

لطفاً توصیه ها را جدی بگیرید!

چنانچه پیشنهاد یک سفر کاری به شما شده، قبول کنید زیرا باعث می شود تجربیات تان بیشتر شود و شاید موقعیت شغلی تان نیز بهتر گردد. به علاوه موجب می شود که محیط کارتان هم هر چند به طور موقت، تغییر کند. گاهی اوقات مجبورید به تنهایی سفر کنید. این باعث می شود که افراد جدیدی را ملاقات نمایید و ارتباطات جدیدی با دیگران ایجاد کنید، ضمن اینکه به شما این آزادی را می دهد که هر چه دوست دارید انتخاب کنید. مسافرت، چه کاری چه تفریحی، می تواند فواید بسیاری هم برای جسم و هم فکر شما داشته باشد.

مجله سفر و گردشگری/ توصيه هاي ستاد تسهيلات سفرهاي کشور به مسافران

– قبل از انجام سفر نسبت به شرايط مقصد از هر نظر اطلاعات کافي کسب نماييد، اين اطلاعات در سفرهاي داخلي و خارجي شامل شرايط آب و هوايي، مقررات گمرکي، نيروهاي خدماتي، انتظامي، بهداشتي و ساير امکانات است.

– براي انتخاب مقصد و شرايط مسافرت از مشورت کارکنان مجرب و صديق دفاتر خدمات مسافرتي معتبر و مديران مراکز اقامتي که داراي مجوز رسمي هستند بهره مند شويد.

– در صورتي که با وسايل نقليه عمومي مانند قطار، هواپيما، اتوبوس و يا کشتي مسافرت مي کنيد حتماً بليط رفت و برگشت تهيه نماييد در غير اين صورت امکان دارد با مشکلات فراوان و تحمل مخارج سنگين مواجه گرديد.

– براي خريد بليط، دريافت ويزا، خريد تور در داخل و خارج از کشور به دفاتر هوايي و مسافرتي مجاز مراجعه نموده و از مراجعه به واسطه ها خودداري نماييد، به خاطر داشته باشيد که حضور واسطه باعث عدم انتقال اطلاعات صحيح و کامل و در نهايت گران تر شدن خدمات ارائه شده خواهد شد.

– طبق دستورالعمل سازمان متبوع نرخ گشت هاي داخلي و خارجي براساس نوع خدمات و توافق في مابين مسافر و دفتر اعمال مي شود و شايسته است مسافرين محترم پس از کسب اطلاعات کامل و با در نظر گرفتن تمامي جوانب نسبت به انتخاب خود اقدام نمايند.

– هنگام عقد قرارداد در مسافرت هاي داخلي و خارجي مفاد قرار داد را به دقت مطالعه کنيد و در صورت مشاهده هر گونه ابهام از کارمند مربوطه دفتر توضيح کافي بخواهيد.

– در ايام خاص (تعطيلات و مناسبت ها) هتل ها و شرکت هاي هواپيمايي در مورد ارائه خدمات و يا استرداد وجوه پرداخت شده از قوانين ويژه پيروي مي کنند. درباره اين قوانين در زمان مراجعه به دفتر يا هتل مطلع شده توضيح کامل بخواهيد.

– نظر به اينکه اکثر هتل هاي معتبر داراي سايت اينترنتي هستند توصيه مي شود در صورت امکان با مراجعه به سايت هاي مربوطه اطلاعات کافي از امکانات و خدمات هتل يا مراکز اقامتي مورد نظر کسب نماييد.

– به هنگام ترک محل اقامت، مدارک شناسايي شخصي و شماره تلفن و آدرس محل اقامت يا هتل را همراه داشته باشيد.

– مشخصات خود را علاوه بر روي چمدان در محل مناسبي در داخل چمدان نيز بچسبانيد.

– چنانچه قصد سفر با اتومبيل شخصي داريد، اتومبيل خود را قبل از سفر از نظر فني و ايمني تحت معاينه دقيق قرار دهيد.

–  توصيه مي شود از اقامت در منازل شخصي افراد بيگانه که اکثر از نظر بهداشتي و ساير موارد ايمني در وضعيت مطلوبي نيستند خودداري نماييد و تنها در منازل استيجاري داراي مجوز سازمان استفاده نماييد.

– از مشارکت در حمل اثاثيه و چمدان افرادي که نمي شناسيد خودداري نماييد.

– به اشخاص بدون اونيفورم و کارت شناسايي در فرودگاه ها و ترمينال ها و ساير اماکن که در ظاهر به قصد کمک يا کنترل مدارک و در باطن با نيت ديگري به شما نزديک مي شوند مطلقاً اعتماد نکنيد و از ارائه وسايل همراه خود بخصوص گذرنامه و مدارک شخصي جداً خودداري نماييد.

– براي جابجايي از فرودگاه، راه آهن، پايانه هاي اتوبوس سعي نماييد حتماً از سرويس هاي رسمي و مطمئن استفاده کنيد.

– ساعت حضور در فرودگاه، راه آهن، ترمينال را دقيقاً رعايت نماييد.

– در صورت سفر به کشورهاي حاشيه خليج فارس، ليست داروهاي ممنوعه را از دفاتر مسافرتي بخواهيد و در صورت اجبار به همراه داشتن داروي ممنوع، نسخه پزشک را همراه داشته باشيد.

– حتي الامکان براي پرداخت هزينه ها از کارت هاي اعتباري استفاده کنيد و سعي نماييد نقدينگي همراهتان به اندازه مورد نياز و در حداقل ممکن باشد.

– در صورتي که شخصاَ اقدام به اخذ ويزا مي نماييد مستقيماً به سفارت مورد نظر مراجعه کنيد و در غير اين صورت از خدمات مربوطه در دفاتر مسافرتي مجاز بهره گيري نماييد و از ارتباط با افراد واسطه و غير مسئول جدا پرهيز نماييد.

– جهت خريد يا تبديل ارز هرگز به افراد ناشناس و دوره گرد مراجعه نکنيد. مناسب ترين و مطمئن ترين مکان ها براي خريد يا تبديل ارز، بانک ها و صرافي ها هستند.

– در اماکن شلوغ مانند بازارها، زيارتگاه ها و خيابان هاي پر ازدحام، از وسايل شخصي همراه خود، مراقبت ويژه نماييد.

وزارت راه و ترابری از مسافران می‌خواهد تا هنگام سفر در بیش از‪ ۱۷۵‬ هزار كیلومتر جاده‌های كشور ضمن رعایت مقررات رانندگی از سلامت وسیله نقلیه خود اطمینان كامل پیدا كنند. با توجه به اینكه بیش از ‪۹۰%  از سفرها از طریق بخش حمل ونقل زمینی صورت می‌گیرد، رعایت ملزومات سفر ضروری است.

توصیه های وزارت راه به رانندگان‪ :

– ‬بااستناد به مواد سه و ۱۹‬ قانون ایمنی راه‌ها و راه‌آهن و اصلاحیه‌های بعدی آن و نیز تبصره سه ماده ‪۱۲۶‬ آیین‌نامه راهنمایی و رانندگانی حداكثر سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار در آزاد راه‌ها ‪۱۲۰‬ كیلومتر و اتوبوس، مینی‌بوس، تریلر و كامیون۱۱۰‬ كیلومتر و حداقل سرعت وسایل نقلیه مذكور در اتوبان‌ها‪ ۷۰‬ كیلومتر در ساعت است.

– ‬در بزرگراه ها خودروهای سبك ‪۱۱۰‬ كیلومتر و وسائط نقلیه سنگین و عمومی‪ ۱۰۰‬ كیلومتر در ساعت و كلیه وسایل نقلیه در جاده‌های اصلی به هنگام روز‪ ۹۵‬ كیلومتر و شب‪ ۸۵‬ كیلومتر است

و در جاده‌های فرعی هنگام روز ۸۵‬ كیلومتر و شب ‪۷۵‬ كیلومتر در ساعت است.

براساس تحقیقات به عمل آمده كاهش سرعت به میزان‪ ۱۰‬ كیلومتر درساعت، میزان تصادف را‪ ۲۰‬ درصد، تعداد مجروحان را‪ ۳۰‬ درصد و تلفات جانی را ‪۴۰‬ درصد كاهش می دهد.

– ‬عدم استفاده از نور بالای بیجا، استفاده از نور بالا در فاصله‪ ۱۵۰‬ متری با خودروی جلویی مجاز است به جز در مواقع ضروری (شامل مه گرفتگی ودرصورت نبود مه شكن در حین بروز كولاك و مه).

– ‬عدم خوردن، آشامیدن و صحبت ‌كردن با بغل دستی و یا نگاه كردن به سرنشینان.

– ‬توجه به ضخامت عاج لاستیك (حداقل سه ‌میلی‌متر عاج برای ترددهای برون شهری الزامی است). اغلب رانندگان خودرو كه مهارت كافی ندارند به محض ورود به معابر خارج از شهر مبادرت به سبقت‌های متعدد می‌كنند كه بی توجهی به این موضوع در هنگام باران به كاهش سطح اصطكاك لاستیك با آسفالت و وجود سوانح خطرناك منجر می‌شود.

– ‬رانندگان قبل از سبقت گرفتن باید به پاسخ صحیح این سؤالات رسیده باشند كه چه مسافتی برای سبقت گرفتن نیاز است؟ شعاع آزاد دید چقدر است؟ سرعت خودروی مقابل و طول زمان شتاب‌گیری چه میزان است؟ با چه سرعتی می توان سبقت گرفت؟ آیا قانون اجازه چنین سرعتی را می دهد؟ و از سبقت گرفتن چه نفعی عاید می‌شود؟

– ‬در خصوص عدم نقیص فنی خودرو، باید با آزمایش از سلامتی ترمزها و چراغ ها اطمینان حاصل شود و نسبت به تمیزی شیشه‌ها و میدان دید، تنظیم فرمان و… اقدام كرد.

– ‬ضمن توجه به شرایط آب و هوا و حصول اطلاع از وضعیت راه ها، هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حیوانات اهلی، كمال دقت را به كار برید و در هنگام تعویض تایر فاصله ایمنی از خط ترافیك را حفظ کنید.

– ‬توجه به روشن بودن چراغ قرمز عقب خودرو در شب هنگام.

– ‬جلوگیری از نشستن افراد فاقد گواهینامه در پشت فرمان.


– ‬رعایت فاصله به ازای هر‪ ۱۵‬ كیلومتر سرعت در ساعت به اندازه طول یك ماشین با خودروی جلویی.

– نصب پرچم قرمز هنگامی كه وسایل مورد حمل بیش از نیم متر از خودرو خارج شده است.

– ‬بستن كمربند ایمنی به عنوان یك قانون الزامی است چون هنگام تصادف تا حدود زیادی از وارد آمدن لطمه جانی به سرنشینان جلوگیری می‌كند.

– از سوار كردن بیش از ظرفیت خودرو جلوگیری شود و سرنشینان به هیچ وجه در قسمت روباز وسایل نقلیه ای مثل وانت و كامیونت سوار نشوند.

– خستگی و خواب آلودگی، نقص عضو، استعمال مواد مخدر، بی توجهی به مقررات، عجله و شتاب بی‌مورد، عدم تشخیص سهم عبور سایرین، لجبازی، رانندگی در اوج احساسات از جمله مواردی است كه رانندگان باید از آن پرهیز كنند.

پوشاک سفر

لباس برای مناطق معتدل

شلوار جین

تی شرت

کفش پیاده روی

پیراهن گرم

پلیور

بارانی

کلاه

جوراب و لباس زیر

لباس برای مناطق گرم

شلوار پنبه ای راحت

لباس سبک

تی شرت

جوراب

مایو و لباس زیر

توصیه

از به همراه بردن لباس های نایلونی اجتناب کنید. این نوع لباس ها به محض عرق کردن به صورت حمام سونا در می آیند! بهترین نوع پارچه برای سفر، کتانی یا پنبه ای است، مانند پارچه هایی که در جین یا لی به کار می رود.

کوله پشتی، چمدان یا ساک در سفر

انتخاب صحیح کوله پشتی، چمدان یا ساک از اهمیت به سزایی برخوردار است. اگر سفرتان یکسره است و برای مدتی قصد اقامت در شهر یا کشور دیگری را دارید، به دلیل اسباب زیاد و شاید شکننده، بعضی اوقات انتخاب دیگری چز چمدان نخواهید داشت. بزرگترین ایرادی که می شود به چمدان گرفت وزن زیاد و انعطاف ناپذیر بودن آنست.

ساک های سفر، از سال ها پیش چه از حیث وزن و چه از حیث مدل پیشرفت زیادی کرده اند. زمان ساک های برزنتی و پارچه ای به سر آمده و هم اکنون با استفاده از مشتقات نفتی ساک های خیلی سبک و مجکم به بازار عرضه می شوند. این ساک ها گاه با وزنی معادل ۳۰۰ گرم بیش از ۳۰ کیلوگرم بار را در خود جای می دهند. قیمت آنها چندین برابر ارزان تر از چمدان است و به علت انعطاف پذیر بودن برای هر نوع سفری مناسب هستند. اگر تصمیم به پیاده روی زیاد یا سفر با اتومبیل دارید، انتخاب دیگری جز کوله پشتی نحواهید داشت؛ ولی اگر زیاد از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنید، یا اینکه در کشورهایی سفر می کنید که “اتوستوپ” در آنها رواج زیادی ندارد، از ساک های سبک سفری استفاده کنید که دارای دسته های بلند بوده و به سادگی روی شانه ها قرار می گیرد و در صورت لزوم بتوان آنها را از روی دو شانه رد کرد و تقریباً به صورت کوله پشتی درآورد.

چیدن وسایل در ساک یا کوله پشتی

– سعی کنید هیچگونه شیء تیز، برنده یا سفتی در حال حمل با بدن تماس نداشته باشد که به بدن صدمه نرساند.

– آنچه را که در طول روز مورد استفاده قرار نمی گیرد در ته ساک یا کوله پشتی قرار دهید( کیسه خواب، چراغ کوچک آشپزی و غیره).

– یک بارانی سبک و یک لباس گرم را روی ساک و دم دست قرار دهید.

– محل مخصوصی را که به سرعت قابل دسترسی باشد به مدارکتان اختصاص دهید (حتی بهتر است ساک کوچک دیگری را به این امر اختصاص دهید و هیچگاه آن را از خود دور نکنید).

– محل کوچک دیگری را که دستیابی به آن آسان باشد به خوراک سفر اختصاص دهید.

– سبکترین وسایل را ته ساک و سنگین ترین ها را روی ساک قرار دهید. از نتیجه مثبت این عمل تعجب خواهید کرد.

– اگر برایتان ممکن است بعد از دسته بندی کردن وسایلتان (وسایل خواب، خوراکی، لباس، مدارک، جعبه کمک های اولیه… ) هر دسته را در ساک پلاستیکی مجزا قرار دهید. به این ترتیب نه تنها هرگونه وسیله ای را به سرعت پیدا خواهید کرد بلکه مرتب کردن ساکتان چند دقیقه بیشتر وقت نخواهد گرفت.

توصیه های مربوط به ترک منزل

۱) قبل از ترك منزل خود تمامی وسایل غیرضروری الكتریكی را خاموش و در صورت امكان جریان برق آنها را از ناحیه فیوز مینیاتوری قطع كنید.

۲) كلیه وسایل گرمازا اعم از گازسوز و یا نفت سوز را خاموش و شیر اصلی گاز را از ناحیه بعد از كنتور و یا سیلندر گاز كاملاً قطع كنید.

۳) از بسته بودن شیرهای آب گرم و سرد منزل خود در زمان ترك منزل كاملاً مطمئن شده و سپس محل را ترك كنید.

۴) در صورت وجود نشتی در شبكه آبرسانی گرم و سرد منزل قبل از ترك منزل نسبت به رفع آن توسط متخصصین اهل فن اقدام شود.

۵) قبل از ترك منزل از بسته بودن درها و پنجره  های خانه اطمینان كامل حاصل كنید و كلید خانه را به سرایدار و یا شخص قابل اطمینان خود بسپارید تا در هنگام وقوع حادثه احتمالی بتواند از آن استفاده كند.

۶) از قرار دادن هرگونه وسایل اضافی و یا اثاثیه منزل در بالكن منزل خودداری كنید. زیرا در اثر وزش باد احتمال سقوط اجسام بر روی عابرین و یا افراد وجود دارد و یا در اثر افتادن مواد آتش زنه امكان دارد آتش سوزی رخ دهد.

۷) از نگهداری ظروف مواد قابل اشتعال و یا كپسول گاز اضافی در محیط خانه جداً خودداری كنید و اینگونه وسایل را در خارج از محیط منزل در مكانی مناسب نگهداری كنید.

۸) اسناد و مدارك مهم و اساسی و لوازم با ارزش خود را در محلی امن و مناسب مثلاً در گاوصندوق منزل نگهداری كنید.

۹) در صورت امكان زمان ترك منزل خود را به كلانتری محل اطلاع دهید تا ایمنی محل توسط نیروهای انتظامی تأمین گردد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WhatsApp chat